Rozlehlý komplex na vrcholu stejnojmenného kopce.
Hrad Špilberk založil ve 13. století Přemysl Otakar II. k ochraně českého státu i města Brna. Hrad, kde příležitostně přebývala moravská makrabata, se během 17. a 18. století proměnil v mohutnou vojenskou pevnost. Roku 1783 byl z rozhodnutí císaře Josefa II. hrad přeměněn na civilní trestnici pro nejtěžší zločince a brzy také pro politické vězně ze zemí celé habsburské monarchie. Špilberk měl pověst nejtvrdšího vězení Evropy a mezi nejznámějšími vězni byli italští karbonáři v čele s básníkem Silviem Pellicem. Byl zde vězněn také slavný loupežník Václav Babinský.
Po zrušení věznice v roce 1855 sloužil areál jako kasárna. Ke své někdejší funkci se objekt vrátil během obou světových válek, kdy zde byli vězněni odpůrci rakouského režimu, resp. čeští vlastenci v době nacistické okupace. V roce 1962 byl Špilberk prohlášen za národní kulturní památku.
Kromě toho, že hradby dnes nabízejí úžasné výhledy na Brno, je tady i kulturní centrum – na Špilberku sídlí Muzeum města Brna, konají se zde koncerty, divadelní představení a nejrůznější festivaly.
V areálu se mimo jiné nachází i zvonkohra složená z patnácti zvonů, rozhledna v nárožní věži hradu nebo barokní kaple zasvěcená Nejsvětější Trojici. Populárním turistickým cílem jsou také kasematy, temné klenuté chodby opředené řadou romantických i hrůzostrašných mýtů.